23 lutego 2011

Wyspa tajemnic (Shutter Island)

Film Martina Scorsese największe zdziwienie wywołał we mnie tym, że nie otrzymał żadnej nominacji do Oscara. Jest to wielka kpina i tym samym Nagrody Akademii przestały mieć dla mnie większe znaczenie. 

W końcu można nie lubić tego typu filmów (Wyspa Tajemnic jest thrillerem psychologicznym), ale nikt chyba nie zaprzeczy, że jest to niezwykle sprawnie wyreżyserowana produkcja, która na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięć. Historia przedstawiona w filmie jest oparta na książce zatytułowanej Wyspa skazańców, a fabuła jest niezwykle rozbudowana i chociaż widzowi wielokrotnie wydaje się, że odgadł on zakończenie całej historii, to w końcu okazuje się, że to wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane niż mogło się na początku wydawać. 

Dwóch detektywów federalnych zostaje wysłanych na wyspę, na której mieści się zakład psychiatryczny dla najgorszych przestępców. W niewytłumaczalny sposób jedna z pacjentek opuściła teren szpitala i nikt nie wie jak to się stało. Czy inteligentnemu detektywowi Teddowi Danielsowi (w tej roli świetnie wypadł Leonardo DiCaprio) uda się rozwiązać sprawę bez narażania się na niebezpieczeństwo? Czy pacjentka w rzeczywistości uciekła, a jeżeli nie, to czy ona w ogóle... istniała?
Tego typu pytań jest w filmie naprawdę dużo. Momentami Wyspa Tajemnic może wydawać się niespójna, ale najprawdopodobniej jest to świadomy zabieg reżysera, który w ten sposób chciał wiernie oddać postrzeganie świata przez głównego bohatera. 

Każdy z aktorów występujących w filmie dał z siebie wszystko i nawet aktorzy drugoplanowi, którzy odgrywają personel szpitala lub osoby psychicznie chore, stworzyli zapadające w pamięć kreacje. Nastrojowa muzyka dodatkowo zwiększa uczucie zagubienia, które dopada widza wraz z rozwojem akcji. 

Wyspa Tajemnic to naprawdę udany film i szkoda, że przez niektórych jest on tak bardzo niedoceniany. 

Plusy:
+ gra aktorska
+ muzyka
+ reżyseria
+ fabuła
+ zdjęcia
+ scenografia
+ zakończenie
+ trzyma w napięciu 

Minusy:
- dla niektórych osób może być przydługi
- miejscami niespójny (o ile nie jest to zamierzone) 

12 komentarzy:

 1. Faktycznie ten film nie dostał ani jednej nominacji do Oscara! Osobiście uważam, że to niesprawiedliwe. Bardzo dobry film, świetna rola di Caprio, obejrzałam dwa razy i zakończenie do tej pory stanowi dla mnie zagadkę (może za jakiś czas znowu obejrzę). Wydaję mi się, że brak nominacji może być spowodowany tym, że przynajmniej z tego, co pamiętam nie był aż tak rozreklamowany jak Incepcja, w której również zagrał di Caprio. Chociaż jak dla mnie lepsza Wyspa tajemnic :)

  Zapraszam do siebie:
  http://ago-miszmasz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Od początku filmu, oglądamy świat oczami głównego bohatera ( świetny Leonardo diCaprio )dopiero pod koniec musimy się niejako przestawić i wszystkie zagadkowe sytuacje nabierają całkowicie innego znaczenia. Zakończenie filmu jest smutne lecz po tym jak nasz bohater przeżył tak wielką tragedię - całkowicie na miejscu. Polecam ten film - jest rewelacyjny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny filmm, warto obejrzeć. Nawet więcej niż raz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam thrillery psychologiczne, a za ten film zabieram się od dawna:) Czas odłożyć wszystko i obejrzeć. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny film! polecam! btw zauważyliście,że Dicaprio gra tylko w dobrych filmach przez duże 'D'? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny film. Osobiście ubóstwiam thrillery psychologiczne i Leonarda DiCaprio :) Zakończenie było na prawdę mocne, już nie wiem jaka jest prawda :P Ogólnie film jest fenomenalny, co jest normalne z LEO, no i byłam w wielkim szoku kiedy się dowiedziałam, że ten film nie dostał, żadnej nominacji do Oscara.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny film! Ile to ja się po nim wysprzeczałem z siostrą na temat zakończenia. ;] Mocne, ambitne kino. "Co bym wolał? Żyć jako potwór, czy umrzeć jako porządny człowiek"
  good question

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam książkę i ta niespójność raczej wynika z tej książki, zakończenie na potrzeby filmu trochę zmienione, bo książka zamyka się w taką jakby klamrę.
  Uważam, ze film zasłużył na statuetkę i to nie jedna:D

  OdpowiedzUsuń
 9. tak, też nie rozumiem czemu film nie dostał nawet nominacji do Oscara. Di Caprio wypadł genialnie w tym filmie, jak zresztą w innych wielu produkcjach. świetny aktor = świetny obraz. "Wyspa tajemnic" to jeden z tych filmów, gdzie zakończenie dla każdego będzie inne :)

  pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
  www.paintingneverland.blogspot.com

  p.s
  poobserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Film totalnie mnie zmiażdżył. Zagłębiłem się w fabułę i nie wiem co myśleć o zakończeniu. Czy było tak czy inaczej...

  A obie możliwości są całkiem możliwe.

  Dla mnie - jeden z najlepszych filmów psychologicznych jakie zostały nakręcone.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten film posiada jeden z najbardziej przewrotny zakończeń jakie widziałam. Polecam ;)

  OdpowiedzUsuń